Mantolama - Isı Yalıtımı
Silikonlu Dış Cephe Boyaları
Filli Boya Capatect Dalmaçyalı Dış Cephe Montalama Fiyat Listesi
Filli Boya Dış Cephe Boyaları
Çatı ve İzolasyon
DİKKAT UYARI... ADIMIZI KULLANARAK SİZLERİ MADUR ETMELERİNE İZİN VERMEYİN
Yeni Fiyat Listemiz Yayındadır.
Dış Cephe Mantolama Fiyat Listesi

SIRA NO      0.953                                                                  

DÜZENLEME  NO 1076

Filli Boya'dan Capatect Isı Yalıtım Sistemi’ne 10 yıl ürün garantisi!

Filli Boya Yalıtım markası Capatect, ısı yalıtımındaki uzmanlığı ve tecrübesinin yanı sıra modern teknolojisiyle de kullanıcılarına güven vaat ediyor. 10 yıllık garanti altında olan ürünler, 2 yıllık sigorta ayrıcalığıyla tüketicilere sunuluyor

Tüketicilerin, ısı yalıtım konusunda dikkat etmeleri gereken en önemli konu kalite ve ürün garantisi. Kalitesiz malzemelerle yapılan ısı yalıtımında tasarruf sağlamanın mümkün olmadığı gibi, masraflardaki artış da kaçınılmaz oluyor. Capatect Isı Yalıtım Sistemi kullanılan binalarda ise, hem binadaki ailelerin doğalgaz ve elektrik faturalarında düşüş sağlanıyor, hem de bina sahipleri için yalıtım, yatırıma dönüşüyor.

Filli Boya Yalıtım, üstün performanslı Capatect Isı Yalıtım Sistemi'yle binalardaki ısı kaçaklarını engelleyip bina ömrü boyunca enerji tasarrufunu garanti ediyor. Üstelik bu tasarruf ile 2-3 yıl içerisinde ısı yalıtımı için harcanılan masraf amorti edilebiliyor. Capatect Isı Yalıtım Sistemi, elde edilecek tasarruf oranını yükseltirken, sistemin kendisini amorti edeceği süreyi ise kısaltıyor.

Filli Boya Yalıtım Capatect Isı Yalıtım Sistemi'nin ürün kalitesini, uygulamanın uzmanı Filli Boya bayileri tarafından Capatect Teknik Şartnamesi'ne uygun olarak tatbik edilmesi koşulu ile 10 yıl boyunca garanti ediyor. Ayrıca uygulamanın yapıldığı süre boyunca (azami 6 ay) ve sonrasında 24 ay boyunca tüm risklere karşı sigortalıyor.

Filli Boya Yalıtım, Türkiye'de TS EN 13499 ısı yalıtım sistemi standardına uygunluk belgesine ve Avrupa teknik onay kuruluşu “EOTA” tarafından verilen ETAG 004 uygunluk belgesine sahip olan Capatect Isı Yalıtım Sistemi'nin, ısı yalıtım levhasından yapıştırıcısına, sıvasına, son kat kaplama ve boya ürünlerine kadar tüm ana bileşenlerini Türkiye'nin en büyük ve modern, Avrupa'nın ise sayılı tesislerinden biri olan Betek Gebze Fabrikası ile 2012 yılında faaliyete geçen Betek Kayseri Fabrikası'nda ISO 9001 kalite standardında üretiliyor.

Capatect Isı Yalıtım Sistemi

Filli Boya tarafından 2003 yılında Türkiye pazarına sunulan Capatect Isı Yalıtım Sistemi, Capatect markasının sahip olduğu 40 yıllık ürün ve uygulama tecrübesini, üstün ısı yalıtım performansına sahip Capatect Dalmaçyalı Isı Yalıtım Levhası ile birleştiren bir sistemdir.

Tüm ana ürünleri Betek Gebze ve Kayseri fabrikalarında üretilmekte olan Capatect Isı Yalıtım Sistemi, TS EN 13499 ısı yalıtım sistemi standardına uygunluk belgesi ile Avrupa teknik onay kuruluşu “EOTA” tarafından verilen ETAG 004 uygunluk belgesini de alarak üretim ve ürün kalitesini ispatlamıştır. 

 

     GENEL DIŞ CEPHE ISI YALITIMI SİSTEMİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

KONU: Dış Cephelerde “Binalarda Isı Yalıtımı Kuralları Standardı”na (TS825) uygun ısı yalıtımı yapılması

   1.A : Bayındırlık poz. No: 19.055/A

4 Cm kalınlıkta Filli Boya Capatect  Dalmaçyalı Dış Cephe ısı yalıtım levhası,sahip olduğu=0.033 W/MK ısı iletkenlik katsayısı ve yapısındaki ideal   karbonlu oranı ile standart EPS  levhalardan % 30 daha yüksek yalıtım gücüne sahiptir daha üstün  bir yalıtım performansı.na ulaşacaksınız ile dış duvarların dıştan ısı yalıtımı ve ısı yalıtım sıvası yapılması (mantolama)

GENEL TEKNİK ESASLAR  Dış Cephesine ve çevresine zarar vermeyecek şekilde portatif boru iş iskelesi kurulmadan önce iskele  altına ve gereken yerlere branda serilecek. Daha sonra iskele kurulumu yapılıp işe başlanacaktır.Çalışma esnasında çevre  güvenliğine önem verilir gerekli yerlere koruma bandı çekilecek

Dış cephede bulunan  kırık ve çatlaklar Altı boşalmış sıvalar yeteri kadar çekiçlenerek açılanacaktır,açtığımız çatlakları içinden demir çıkarsa önce tel fırça ile pasını alıp sonra püskürtmeli Antipas koruyucu sürülecek

 büyük tamirler kara sıva ile küçük tamirler özel dolgu elyaf   tamir harç malzemesi ile dış cepheye uygun ve sağlıklı bir şekilde tüm tamir ve tadilatlar itinayla yapılacak

1.      STOKLAMA ŞARTLARI

Isı yalıtımı sisteminin her bir ürünü, belgeli ve yetkili uygulamacı bayının gerek kendi depolarında gerekse uygulama sahasında palet vb. üzerinde, yatay biçimde ve direkt güneş ışığı, nem yanıcı maddeler ve sudan koruyarak saklanacaktır.

 

1.1.     UYGULAMA ÖNCESİ HAZIRLIK VE DIŞ CEPHE MONTOLAMA  ISI YALITIM  ÜSTÜN  PERFORMANS

1.1.1.                       Uygulamaya başlamadan önce, uygulama yapılacak yüzeylerde, tabandan yukarıya doğru nem mevcut olmamalıdır. Cephelerde sürülmüş, zift, bitüm gibi malzemeler varsa, bunlar mutlaka yüzeyden kazılarak temizlenmelidir. Uygulama yapılacak alanın yüzey şartları ve dayanımı incelenerek, zayıf yüzey koşulları ile karşılaşılan noktada mutlaka güçlendirmeye yönelik kazıma, sıvama ya da çentikleme gibi tamiratlar tamamlanarak sağlam yüzey elde edilmelidir.

1.1.2.      Yüzeyde bulunan aparatlar, kelepçeler, yağmur iniş boruları, klima bağlantıları vb. bağlantılar sökülerek ısı yalıtım sisteminin üzerine taşınacak şekilde ayarlanacaktır.

1.1.3.      Pencere denizliklerinin uzunluğu kontrol edilecek, yalıtım sisteminin kalınlığına göre uzatılacaktır. Uygulayıcının önerisi doğrultusunda mevcut denizliklerin değiştirilmesi ya da alimünyum,  pvc vb. esaslı denizlik uzatma aparatlarının kullanılması işverenin kararına bağlıdır. Denizlik uzatmalarındaki detay çözülmeden uygulamaya başlanmamalıdır.

1.1.4.      İnşaat iskeleleri kurulurken, iskele ile cephe arasında yeterli çalışma mesafesi (min 60cm) sağlanacak, iskele bağlantı ankrajları kullanılacaktır. Bağlantı ankrajları mümkün olduğunca kör noktalara çakılarak bitimde olası hatalar minimuma indirilmelidir.

1.1.5.      Uygulamaya başlamadan önce, kapı-pencere kasaları, camlar, iskele kurulan bölgeler, yürüme yolları vb. noktaların kirlenmesi ile malzemelerin düşmesi riskine karşın, maskeleme bantları, naylon brandalar ve koruma plakaları ile gerekli tedbirler alınacaktır.Uygulama esnasında sistem, direkt güneş ışığına, yağmura ve şiddetli rüzgara karşı iskele örtüleri ile korunacaktır. Sıva, astarlama, son kat kaplama ve boya işleri, ortam ve yüzey sıcaklığı +5º C ile +30º C arasında iken yapılacaktır. 30º C ve üzeri sıcaklıklarda mineral esaslı ısı yalıtım sıvası ve kaplama uygulamaları yapılmamalıdır.

 

1.2.   KULLANILACAK ÜRÜN TİPLERİ

1.2.1.            Isı Yalıtım Levhası: Zemin seviyesinin 50 cm üzerinden itibaren tüm cephelerde seçilen kalınlıkta, 50x100 cm ebatlarında, 16 kg/m³ yoğunluklu, yangın dayanımında B1 sınıfına giren, 0.033 w/mK ısı iletkenlik katsayısına (λ) sahip 5 cm kalınlığında, TS7316EN13163 standardına göre TSE belgeli, EPS; ideal karbonlu ısı yalıtım levhası kullanılacaktır. Sadece kapı, pencere iç merkezlerinde çerçeve kalınlıklarına uygun olarak 2 cm kalınlığında ısı yalıtım levhası kullanılabilir.

1.2.2.                 Yapıştırma harcı: Isı yalıtım levhalarının yapıştırılmasında beton, sıva, tuğla, gazbeton vb. mineral esaslı yüzeylere, taşyünü ve polistren gibi ısı yalıtım levhalarının yapıştırılmasında kullanılan polistren yüzeylere min 0,08 N/mm² yapışma özelliğine sahip, TSE ya da TSEK belgeli, çimento esaslı ısı yalıtım yapıştırıcısı kullanılacaktır.

1.2.3.      Isı Yalıtım Sıvası: Isı yalıtım levhalarının donatı filesi ile birlikte sıvanmasında, elyaf takviyeli, su buharı geçirgenliği yüksek, polistren yüzeylere min 0,08 N/mm² yapışma özelliğine sahip,TSE ya da TSEK belgeli, çimento esaslı ısı yalıtım sıvası kullanılacaktır.

Donatı Filesi: Isı yalıtım sıvasında oluşabilecek gerilmeleri karşılamak ve çatlamasını önlemek amacıyla min 160 gr/m² ağırlığında, 4x4 mm file aralığında, min 1700 N/5cm çekme mukavemetine sahip alkali dayanımlı cam elyaf dokuma sıva filesi kullanılacaktır.

Dübel: Isı yalıtım levhalarını uygulama yüzeyine mekanik olarak tespit etmek için geri dönüşüme uğramamış, geniş başlıklı (6 cm), yüzeye göre plastik ya da izolasyonlu çelik çivili özel ısı yalıtım dübeli kullanılacaktır.

1.2.4.      Köşe profilleri: Binanın yapısal köşelerinde ve estetik amaçlı cephe elemanları ile kapı-pencere merkezlerinde polistrol ya da pvc fileli köşe profilleri kullanılacaktır. Kapı-pencere üst merkezleri ile çıkmalarda ve gereken diğer noktalarda yağmur ve benzeri su akıntılarının yapı yüzeyinden uzaklaştırılmasını sağlayacak damlalıklı alimünyum veya pvc köşe profilleri kullanılacaktır.

1.2.5.      Kaplama Astarı: Son kat dekoratif kaplamanın, donatılı ısı yalıtım sıvası üzerindeki aderansını artırmak için, akrilik bağlayıcılı, özel dolgulu astar kullanılacaktır.

1.2.6.      Son Kat Dekoratif Kaplama: Donatı sıvası katı üzerine, sistemi dış etkenlere karşı korumak ve estetik sağlamak amacıyla çimento esaslı, elyaf takviyeli, su itici, üzeri boyanabilen tane dokulu mineral kaplama kullanılacaktır.

Son Kat Dış Cephe Boyası: Mineral kaplamanın boyanması amacıyla silikon emülsiyon esaslı, buhar geçirgenliği ve su iticiliği yüksek, silikonlu dış cephe boyası kullanılacaktır.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

2.      UYGULAMA ŞARTLARI

 

2.1.   YAPIŞTIRMA, DÖŞEME:

2.1.1.      Zemin kotunun üzerinde başlayacak olan uygulamalarda, öncelikle binanın gönyesi, şakülü ve kotu etüd edilecek ve yapının konumuna göre uygulamanın aynı kot seviyesinde başlatılmasına özen gösterilecektir.

2.1.2.      Yalıtım levhalarının arkasına sürülen ısı yalıtım yapıştırıcısı, levhanın her kenarına 5 cm genişliğinde, 2-3 cm kalınlığında bir şerit ve ortasına 2-3 adet yumruk büyüklüğünde noktasal öbek olarak uygulanacaktır. Yapıştırıcının uygulanan miktarı ve yüksekliği zemin yapısına göre ayarlanacaktır. Uygun sarfiyat 4-5 kg/m² dir. Yapıştırıcının köşelerde birbirini tamamlamasına özen gösterilecektir. Hazırlanan yapıştırıcı hava koşullarına göre 2 ile 4 saat içinde tüketilmelidir. Levhaların yüzyüze gelen kenarlarına yapıştırıcı bulaşmamasına ve aralık kalmamasına azami özen gösterilecek, yine de aralık kalması durumunda aynı levhadan kesilecek uygun kalınlıktaki malzeme ile bu aralıklar mutlaka kapatılacaktır.

2.1.3.                 Özellikle kapı-pencere kenarları, kolon-kiriş bileşim noktaları ve kiriş-döşeme geçişlerine denk gelen noktalar üzerine iki levhanın birleşim noktası gelmeyecektir. Sıva çatlaklarının daha çok oluştuğu bu tip noktaların üzeri yekpare bie levha ile kaplanacaktır. Ayrıca levhaların üst üste döşenmesi esnasında da şaşırma prensibine uyulacaktır. Yapıların köşelerinde ise farklı yönden gelen levha kenarlarının yine şaşırtmalı uygulanması sağlanacaktır.

2.1.4.      Isı yalıtım yapıştırıcısı, paket etiketlerinde belirtilen karışım oranlarında su ilave edilerek ve uygun bir matkap ve karıştırma ucu yardımı ile homojen olarak karıştırılmalıdır. Sertleşmiş malzeme kesinlikle su ile tekrar yumuşatılarak kullanılmalıdır.

 

2.2.   DÜBELLEME:

2.2.1.                 Yalıtım yapılan zemine göre uygun dübel seçilecektir. Dübelleme işlemine, yapıştırma işleminden en erken 24 saat sonra başlanacaktır. Isı yalıtım yapıştırıcısının tam mukavemetinin sağlanması için uygulamadan sonraki 6-24  saat içinde dübelleme yapılmaması gerekmektedir.

2.2.2.       Uygulama yapılan yüzey tipine göre, platik çivili dübel, çelik çivili dübel ya da gazbeton dübeli tercih edilmelidir. Tuğla ve briket yüzeyler için plastik çivili özel tırnaklı dübel, brüt beton ve tünel kalıp yüzeylerde çelik çivili dübel ve gazbeton yüzeyler için de gazbeton dübeli tercih edilecektir.

Tüm yüzeyler için bina yüksekliği 0-8 m arasında dübeller, levhaların her bileşim T noktasına 1 adet ve her levhanın ortasına  1 adet olacak şekilde uygulanacaktır. Yüksekliğe bağlı artan rüzgar yükü sebebi ile 8-20 m arasında bina köşelerine denk gelen levha kenarlarına fazladan 2adet, 20 m’den sonra fazladan 3 adet daha dübel uygulanacaktır. Dübel kafaları, sıva içinde şişkinlik yapmayacak şekilde yalıtım levhasına gömülecektir. Dübel kapsülleri için açılan delik, duvar yüzeylerinden itibaren 45-50 mm olmalı ve dübelin bu delik içinde en az 35 mm tutunması sağlanmalıdır. Dübellerin, yapının kenar ve köşelerinden 10-15 cm içerde olacak şekilde monte edilmesine dikkat edilecektir.

2.3.   DONATILI SIVA TABAKASI:

2.3.1.                  Dübelleme işleminden sonra köşe profili montajı ve fileleme işlemi tamamlanmalıdır.                          

2.3.2.                       Köşe profilleri işlemi yapının tüm köşeleri ile kapı ve pencere gibi köşe oluşturan her noktada uygulanacaktır. Filelemeye yine bu köşe noktaların güçlendirilmesi ile başlanacak ve yapının tamamı filelenecektir. Fileli sıva tabakasının  her noktada 4 mm olması sağlanacaktır. Önce 2,5 mm kalınlığında alt sıva tabakası çelik mala ile yüzeye yayılacak daha sonra üzerine file fazla bastırılmadan yapıştırılacaktır. Alt sıva tabakası kurumadan hemen 1,5 mm kalınlığındaki üst sıva tabakası uygulanacaktır. Sarfiyatın 4 kg/m² nin altına inmemesine özen gösterilmelidir.

2.3.3.       Son kat kaplama uygulamalarına geçmeden önce, mineral kaplama kullanılacaksa en az 2 gün, slikonlu kaplama kullanılacaksa en az 5 gün beklenmesi gerekmektedir. Mineral kaplama, ambalaj üzerinde belirtilen uygun soğuk su miktarı ile,devirli bir matkap kullanılarak 10dakika karıştırılır, 10 dakika dinlendirilir ve tekrar 1-2 dakika daha karıştırılır. Hazırlanan karışım hava şartlarına da bağlı olarak 2 saat içinde tüketilmelidir. Slikonlu kaplama kullanıma hazırır, su katmadan sadece 1-2 dakika düşük devirde karıştırılır. Hazırlanan homojen karışım paslanmaz çelik mala veya uygun bir harç uygulama makinası ile düzgün bir şekilde yüzeye sürülecek ve üründeki partikül kalınlığında bir tabaka elde etmek için fazla malzeme yüzeyden sıyrılacaktır.

Kaplamanın tanecik yapısına göre tane ya da çizgi desen vermek için poliüretan-plastik desen malaları kullanılacaktır. Mineral kaplama boyanmadan önce en az 3 gün kuruması ve priz alması için beklenmelidir. Her iki kaplama için de geniş cephelerde çalışılırken anolama yapılacak, iskelenin her kaında yeterli sayıda eleman çalıştırılacak, ıslak üzerine ıslak prensibiyle ara verilmeden çalışılacaktır. İş bitiminde iskele söküldükçe ortaya çıkan bağlantı noktaları, izolasyon malzemesi ile doldurulacak daha sonra boyanacaktır. 

Kullanılan  malzeme  Cinsi

4 Cm Kalınlık

Toplam   m2

  M2 Fiyatı

Toplam  Tutar

Filli Boya Capatect  Dalmaçyalı  Dış cephe Isı yalıtım paket sistemi  Boyası dahildir

 10 YIL GARANTİLİDİR

 

 

 

 

37 TL

 

Fawori  Dış Cephe  ısı yalıtım paket sistemi  Boyası dahildir  5 YIL GARANTİLİDİR

 

 

 

 

35 TL